23 Temmuz 2014 Çarşamba

Urfa’nın sembolleri

Yazının Eklenme Tarihi : 11-12-2007 12:28 / Bu yazıyı 58 kişi ,Şanlıurfa Sembol Haberlerini ise bugün 727 kişi okudu...

Urfa’nın sembolleri

Urfa’nın sembolleri

Şanlıurfa Sembol Gazetesi 4 Aralık ta yayın hayatına başladı. Ama yaklaşık beş yıldır gazete çıkarmayı düşünüyorduk. Çıkaracağımız gazete nasıl olmalıydı? Çıkaracağımız gazeteyle kentimize yeni açılımları nasıl sağlayabilir? Sonunda arkadaşlarla 4 Aralıkta gazeteye start verdik. Bizim için gazete çıkarmak geçici bir heves değildi. Kalıcı olmak istiyorduk. Bütün planlarımızı da buna göre yaptık. Bu süreçte hem kentimiz ve kentlimizle barışık olmaya, hem de mesleki dayanışmaya önem vermeye çalıştık.
 Güzel projelere imza atmak için çaba harcadık. Çabalarımızın sonuç vermeye başladı. 
Yayın hayatımızın ilk yılında Türkiye çapında 2 ödül kazandık. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel müdürlüğü yarışmasında fotoğraf dalında Türkiye ikinciliğini aldık. Bizler bu başarının sevincini yaşarken ikinci bir haber daha aldık. Oda  Birleşmiş Milletler ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu yarışması haber dalında Türkiye üçüncülüğünü aldık. Bu yarışmadan aldığımız ödül bizim için apayrı bir önemi var. Oda bu yarışmanın sadece yerel gazeteler bazında değil ülke çapındaki tüm bölgesel ve ulusal gazetelerinde bulunduğu bir havuz içersinde yapılmış olmasıydı. Yarışmaya ulusal gazeteler de katıldı. Biz hem ulusal hem de yerel gazete rakiplerimiz arasından üçüncü olduk. Bizim için bu çok önemlidir.
 Bizler ilk yılımızda ödül sevincini yaşarken, Urfa'ya yön verenleri ve katkı sunanları bizim de unutmamız mümkün değildi. Ne yapabilirdik. Uzun uzun düşündük. Gazete yönetim kurulumuzda tartıştık. Sonuçta Urfa'ya hizmet edenleri hatırlamak ve genç nesillere anlatmak için bir şeyler yapma kararına vardık. En önemli ve en sıkıntılısı kimlere ödül vermek idi. Ve de kimler ödül vermeli. İki durumda da Urfa'ya hizmet edenleri bulmamız gerekiyordu. Ödül alacakları iki kategoride değerlendirdik. Urfa'ya çalışmalarıyla hizmet etmiş ve hizmet etmekte olanları da teşvik etmek amacıyla ödül vermeli idi. İkinci kategoride ise ödül verecek ağabeylerimizi tespit etmekti. Bir üçüncü kategoride ise gecemizi birlikte paylaşacağımız her şeyden kıymetli misafirlerimizi tespit etmekti. Elimizden geldiğince kimseyi ama hiç kimseyi kırmamak için çaba sarfettik. Ama kırdıklarımız da olmuşsa hepsinde üzür dileriz. Çünkü bizler “Özenilen Urfa'yı oluşturmak” için yola çıktık. Ödül verilmesi gereken yüzlerce ağabeyimiz ve Urfa'ya hizmet etmiş ve etmekte olan ülke sınırları hatta ülke dışınca yüzlerce kişi var. Gönül isterdi ki hepsine ama hepsine Urfa'ya yapmış oldukları hizmetlerinden dolayı ödüllendirelim. Ama her şeyin bir maliyeti var. Biz ondan da vazgeçtik, ama yine de bir ödül töreni olabildiğince sınırlı tutmaya gayret ettik. Her ödül törenin belli bir formatı var. Bizler de bu formatın dışına çıkmamak için gayret etmeye çalıştık.  
   
"Urfa'ya Hizmet Eden Sembol İsimler" ödül töreni bizlere bir bilgi bankasının oluşmasına da katkı sağladı. Kentimize hizmet etmiş ve etmekte olan ağabeylerimizin çalışmalarını, imkanlarımız el verdiğince onlara yardımcı olacağız. Onları halkımızla buluşturmaya çalışacağız. Bu yıl "Urfa'ya Hizmet Eden Sembol İsimler" ödül töreniyle Devlet Adamı dalında sadece Devlet Eski Bakanımız Sayın Necmettin Cevheri'yi, Şanlıurfa eski valilerinden TBMM İçişleri Komisyon Başkanı AK Parti Tekirdağ milletvekili T. Ziyaeddin Akbulut'u, Sağlık dalında Prof. Dr. M. Halit Andaç'ı, Prof. Dr. Özcan Erel'i; Bilim ve Kültür dalında Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu'yu, Urfa Tarihi ve kültürü dalında Doç. Dr. Abdullah Ekinci'yi ve Yrd. Doç. Dr. Cihat Kürkçüoğlu'nu; İş dünyası dalında Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol ile Şanmar Mağazalar Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Abdürrazak Taşdönderen'e; sanat ve müzik alanında Kültür Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Korosu sanatçılarından Mehmet Özbek, Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, eski Güzel Sanatlar Galerisi Müdiresi Nevim Güllüoğlu'nu; Onursal Ödül olarak da Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'ya verdik. Tabi 1. yılımızda gazetemize Türkiye çapında 2 ödül kazandıran Sembol Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şahin Öznur'u da unutamazdık. Ona da gecenin anısına bir şükran plaketi vermeyi kararlaştırdık.
Nihayet iki aydır çalıştığımız “Urfa'ya Hizmet Eden Sembol İsimler” adlı törenimizi gerçekleştirdik. Sadece ve sadece vefa borcumuzun olduğu insanları hatırlamak ve onları anmak amacıyla bu geceyi düzenledik. Gelecek yıl bu yılı da aşacak bir ödül töreninde buluşmak üzere derken katkıda bulunan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.
Her şeye rağmen, bir kusurumuz olduysa da af ola…

Bu haberi ; aşağıdaki sosyal ağlar aracılığıyla arkadaşlarınızla paylaşabilirsinizz...

    Yorumlar

YAZARIN SON YAZILARI

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

GAZETE MANŞETLERİ

ANKET Sonuçlar

? Yeni Seçilen Başkanın İlk İcraatı Ne Olmalı?

HAVA DURUMU

LİGLERDE PUAN DURUMLARI

Lig Seçiniz:

BUGÜNKÜ GAZETENİZ

Şanlıurfa'nın Gazetesi

Bugünkü gazetenizi görüntüleyin!